פרופ' פנינה קליין ז"ל

טיפ-טף המרכז לגיל הרך, נבנה על פי הגישה של פרופ' פנינה קליין. פרופ' פנינה קליין ז"ל הלכה לעולמה בתאריך 27/11/2014. הותירה אחריה בעל ושלושה ילדים.

פרופ' קליין מבית הספר לחינוך באונ' בר- אילן, הייתה מהחוקרות הבולטות בעולם בחקר החינוך לגיל הרך.  היא פיתחה מודלים מבוססי מחקר לטיפוח והעשרה חינוכית שהתמקדו ביחסי גומלין בין פעוט ומבוגר. מחקריה של פרופ' קליין שעסקו בנושא התערבות מוקדמת בחינוך הרימו תרומה חשובה בתחום בארץ ובעולם והקנו לה מעמד בין-לאומי בקרב החוקרים המובילים בעולם. הפעילות במרכז טיפ-טף מבוססת על מודל אשר פותח על ידה ומתמקדת באינטראקציה שבין המבוגר לילד/ה, על פי גישת התיווך- MISC.

המודל מבוסס על מחקרים בארץ ובעולם ומתמקד ביחסי גומלין בין הפעוט והמבוגר המשמעותי בחייו. מתוך הבנה והוכחה מחקרית כי הטיפול שילד יקבל בגיל הרך עשוי או עלול להשפיע על התנהגותו ועל מבנה המוח שלו בטווח הארוך. פרופ' פנינה קליין הדגישה את ה"תפריט המנטאלי" – הבסיס הרגשי התרבותי והקוגניטיבי, שהילד מקבל בראשית חייו כמשמעותי ביותר עבור התפתחותו. מחקריה שעוסקים בנושא ההתערבות המוקדמת בחינוך השפיעו רבות על איכות הטיפול שילדים צעירים מקבלים בביתם ובמסגרות חינוכיות, בארץ ובעולם.

פרופ' קליין נמנתה על חברי ועדת טרכטנברג וטענה שיש להשקיע את מירב המאמצים והמשאבים בגיל הרך.  בעבר אמרה פרופ' קליין: "החלום שלי הוא לראות את כל הפעוטות והתינוקות בישראל מקבלים את 'התפריט המנטלי' המלא שהם זקוקים לו. לראות את כל הילדים משתלבים במסגרות המתאימות להם, וגדלים לממש את הפוטנציאל הגלום בהם, לטובתם ולטובת החברה שהם חיים בה".

מחקריה זכו בהכרה ובמענקי מחקר בארץ ובעולם. על פועלה המחקרי והיישומי העניקה לה 'מועצת ארגוני הנשים בישראל' את פרס 'האישה המצטיינת בחינוך' לשנת 1989. בשנת 2005 בחרה האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים בפרופ' קליין לעמוד בראש ועדה אקדמית שגיבשה את הבסיס המדעי- מחקרי לגישות ולתכניות חינוכיות בגיל הרך. בשנת 2008, בחגיגות השישים למדינת ישראל, נבחרה  להשיא משואה בהיותה חוקרת מצטיינת בתחום החינוך.

בשנת תשע"א 2011, הוכתרה פרופ' קליין בתואר כלת פרס ישראל בתחום חקר החינוך. בנימוקיה למתן הפרס, ציינה הועדה כי פרופ' קליין היא מן החוקרים הבולטים בעולם בתחום חקר החינוך לגיל הרך.

פרופ' קליין נולדה בטרנוב פולין ב- 20.11.1945 עם תום מלחמת העולם השנייה. הוריה, דב ורחל שטיבל ז"ל, ניצולי שואה, עלו ארצה באניית המעפילים "נגבה" שגידלו את פרופ' קליין עם מסר של מחויבות להצטיין ולתרום לעם ישראל.  בגיל 16 היא סיימה את לימודי התיכון בהצטיינות והתקבלה ללימודי פסיכולוגיה וביולוגיה בבר-אילן.

עם סיום לימודי ה- M.A, זכתה פרופ' קליין במלגת לימודים לתואר דוקטור בחינוך באוניברסיטת רוצ'סטר בניו- יורק. היא התמקדה במחקר בנושא השפעות תת תזונה בינקות על התפתחות כישורי למידה וחשיבה בביה"ס. מחקרה זכה לתהודה רבה בספרות המקצועית.
אחד הספרים המשקפים חלק מעבודתה הוא ספרה Early Intervention: Cross- Cultural Implications of a Mediational Approach,   המסכם התערבות חינוכית בקרב ילדים בשש תרבויות שונות. פרופ' קליין עבדה במשך 12 שנה במחקר חינוכי באתיופיה, בשיתוף צוות חוקרים מאוניברסיטאות אדיס אבבה, אוסלו וברגן, בנוסף נבחרה לעמוד בראש הקתדרה לחקר כושר ההשתנות האנושית ע"ש ל.א. מצ'אדו בוונצואלה. פעילותה של פרופ' קליין בארגוני חינוך בין- לאומיים, בהם, 'אונסק"ו', 'יוניצף' ו-'ארגון הבריאות העולמי' הביאו לאימוצן של תכניות אלו במדינות רבות בעולם.
תחום ייחודי שבו תרמה פרופ' קליין תרומה חשובה הוא חקר מאפייני הלמידה וההתפתחות של ילדים הסובלים מ'תסמונת דאון'. בתחום זה הקימה את 'מרכז בייקר', מרכז לחקר שיטות חינוך וטיפול בילדים בעלי צרכים מיוחדים בבר-אילן.

פרופ' קליין הדריכה כמאתיים תלמידי מחקר לתארים מתקדמים ופרסמה ספרים רבים, תכניות מחקר ומאות מאמרים בכתבי עת מקצועיים ורפואיים.

רבים מתלמידיה ממלאים כיום תפקידים מרכזיים בתחומי החינוך בארץ.